GMINA STOSZOWICE
ATRAKCJE TURYSTYCZNE
POLECAMY
BIULETYN INFORMACYJNY
PROJEKTY WSPÓŁFINANSOWANE PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ
Kamery na żywo
Stacje pogodowe
Obrady Rady Gminy
Szczepienia przeciw COVID-19
Projekty finansowane z budżetu państwa
Projekty współfinasowane przez Lasy Państwowe
Projekty współfinansowane z budżetu województwa
Przedborowa jest dużą wsią na Przedgórzu Sudeckim, wzmiankowana już w 1283 r., jako posiadłość rycerska. W układzie miejscowości zachowało sie kilka wartościowych obiektów, do kóorych zaliczają się zespół kościelny oraz zespół dworski - oba wpisane do rejestru zabytków. Gotycki kościół Świętej Jadwigi zbudowany został w XIV w., a gruntownie przebudowany na renesansowy w XVI w., oraz w latach 1681 i 1773. Powstanie zespołu dworskiego datowane jest natomiast na przelom XVIII i XIX w.
Przedborowa posiada bardzo korzystne warunki glebowo-klimatyczne, sprzyjające rozwojowi rolnictwa. Zlokalizowane jest tu również eksploatowane złoże sjenitu. We wsi działa kilka zakładów obróbki kamienia, a także piekarnia, sklepy spożywcze.
Funkcjonuje tu również Zespół Szkolno-Przedszkolny i filia Gminnej Biblioteki Publicznej , w której znajduje się punkt dostępu do Internetu w ramach gminnej sieci szerokopasmowej E-vita. We wsi bardzo aktywnie działa Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Przedborowa, Koziniec i Różana"Prze-Ko-Ra", które podejmuje szereg działań na rzecz lokalnej społeczności.
Oficyna dworska
Budynek mieszkalny (nr.64, ob. 113) dawna oficyna dworska, wzniesiony na przełomie XVIII i XIX w., Przebudowany w pocz. XX w. Prostokątny, murowany, dwutraktowy, dwukondygnacjowy, nakryty dachem dwuspadowym. Na uwagę zasługuje inny zespół dworski (nr 100, 99).
Kościół
Kościół parafialny Św. Jadwigi, wzmiankowany w 1283 r. Pierwotna budowla nie znana. W 1292 r. wymieniony proboszcz Bertold. Obecny gotycki wzniesiony na przełomie XV i XVI w., odbudowany po pożarze w 1609 r. ponownie przebudowany w 1773 r., restaurowany w XIX w. Orientowany, murowany, jednonawowy, oskarpowany, z zachodnią wieżą zwieńczoną renesansową attyką. Wnętrze nawy nakryte sklepieniem kolebkowym z lunetami, prezbiterium zaś sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Skromne wyposażenie barokowe, pochodzi z 1 poł. XVIII w.
Ciekawostki
- Najstarsze domy mieszkalne (nr 7,10,45,67), pochodzą z 1870 roku.