Urząd Gminy Stoszowice | Tel.: 74 816 45 10 e-mail: gmina@stoszowice.pl
Uwaga:
Witamy na nowej stronie internetowej, wszelkie uwagi i błędy można zgłaszać na adres admin@stoszowice.pl || Pamiętaj o możliwości korzystania z MOBILNEGO SYSTEMU INFORMACJI
Dzisiaj jest: niedziela, 26 marca 2017. Imieniny: Larysy, Emanyela, Teodora

GMINA STOSZOWICE

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

POLECAMY

BIULETYN INFORMACYJNY

PROJEKTY WSPÓŁFINANSOWANE PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ

Przedborowa

Przedborowa jest dużą wsią na Przedgórzu Sudeckim, wzmiankowana już w 1283 r., jako posiadłość rycerska. W układzie miejscowości zachowało sie kilka wartościowych obiektów, do kóorych zaliczają się zespół kościelny oraz zespół dworski - oba wpisane do rejestru zabytków. Gotycki kościół Świętej Jadwigi zbudowany został w XIV w., a gruntownie przebudowany na renesansowy w XVI w., oraz w latach 1681 i 1773. Powstanie zespołu dworskiego datowane jest natomiast na przelom XVIII i XIX w.

Przedborowa posiada bardzo korzystne warunki glebowo-klimatyczne, sprzyjające rozwojowi rolnictwa. Zlokalizowane jest tu również eksploatowane złoże sjenitu. We wsi działa kilka zakładów obróbki kamienia, a także piekarnia, sklepy spożywcze.

Funkcjonuje tu również Zespół Szkolno-Przedszkolny i filia Gminnej Biblioteki Publicznej , w której znajduje się punkt dostępu do Internetu w ramach gminnej sieci szerokopasmowej E-vita. We wsi bardzo aktywnie działa Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Przedborowa, Koziniec i Różana"Prze-Ko-Ra", które podejmuje szereg działań na rzecz lokalnej społeczności.

 

Oficyna dworska
Budynek mieszkalny (nr.64, ob. 113) dawna oficyna dworska, wzniesiony na przełomie XVIII i XIX w., Przebudowany w pocz. XX w. Prostokątny, murowany, dwutraktowy, dwukondygnacjowy, nakryty dachem dwuspadowym. Na uwagę zasługuje inny zespół dworski (nr 100, 99).

Kościół
Kościół parafialny Św. Jadwigi, wzmiankowany w 1283 r. Pierwotna budowla nie znana. W 1292 r. wymieniony proboszcz Bertold. Obecny gotycki wzniesiony na przełomie XV i XVI w., odbudowany po pożarze w 1609 r. ponownie przebudowany w 1773 r., restaurowany w XIX w. Orientowany, murowany, jednonawowy, oskarpowany, z zachodnią wieżą zwieńczoną renesansową attyką. Wnętrze nawy nakryte sklepieniem kolebkowym z lunetami, prezbiterium zaś sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Skromne wyposażenie barokowe, pochodzi z 1 poł. XVIII w.

Ciekawostki

  • Najstarsze domy mieszkalne (nr 7,10,45,67), pochodzą z 1870 roku.

 

 

 


Biuletyn Informacji Publicznej
bulletin
Lokalny Program Rewitalizacji
bulletin
Wybory uzupełniające 2017
bulletin
Przedsiębiorcy
bulletin
Projekty Unijne
bulletin
Zbiórka selektywna - podział
bulletin
Instrukcja ARGO
bulletin
System informacji gminnej
bulletin
ePUAP
bulletin
​GMINNY OŚRODEK KULTURY
bulletin
Poprzednia wersja strony
bulletin
"Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków (PBOŚ) II w Gminie Stoszowice"
bulletin
Biuletyn Informacyjny
Sowiogórskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze
Infanterie - Regiment von Alvensleben (No. 33) Srebrna Góra
Czytaj więcej
Do góry strony