Urząd Gminy Stoszowice | Tel.: 74 816 45 10 e-mail: gmina@stoszowice.pl
Uwaga:
Dzisiaj jest: piątek, 19 kwietnia 2024. Imieniny: Adolfa, Tymona, Leona

GMINA STOSZOWICE

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

POLECAMY

BIULETYN INFORMACYJNY

PROJEKTY WSPÓŁFINANSOWANE PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ

Kamery na żywo

Stacje pogodowe

Obrady Rady Gminy

Szczepienia przeciw COVID-19

Projekty finansowane z budżetu państwa

Projekty współfinasowane przez Lasy Państwowe

Projekty współfinansowane z budżetu województwa

Tak się zmieniała Twierdza- 15 lat od utworzenia Fortecznego Parku Kulturowego !
2017-06-21 08:42:41

Forteczny Park Kulturowy w Srebrnej Górze  obchodzi swoje 15 urodziny !!! 


Dokładnie 15 lat temu – uchwałą rady gminy Stoszowice – powołano Forteczny Park Kulturowy w Srebrnej Górze w celu ochrony wartości przyrodniczych i kulturowych trzech najważniejszych jego elementów: Twierdzy z II poł. XVIII w., Trasy Sowiogórskiej kolei zębatej z pocz. XX w. i sztolni dawnych kopalni srebra z XVI i XVII w. Utworzenie pierwszego Fortecznego Parku Kulturowego w niewielkiej Gminie Stoszowice w 2002 r. było dla wielu kompletnym zaskoczeniem. 
Co udało się zdziałać przez te 15 lat na rzecz Parku? 
Dzięki dofinansowaniom zewnętrznym w Twierdzy przeprowadzono prace remontowe i zabezpieczające wartości ponad 14,5 mln zł, a do 2018 r. zostanie wydane ponad 3,5 mln na dalsze remonty i przygotowanie nowej części do zwiedzania. Trasa kolei doczekała się oczyszczenia, przeprowadzono prace ratunkowe i remont Wiaduktu Żdanowskiego wartości 1,7 mln zł, a w tym roku powstanie dokumentacja remontu Wiaduktu Srebrnogórskiego. 
Teren Parku uległ znacznemu ożywieniu dzięki rozwojowi tras MTB, tras narciarstwa biegowego i organizowanym cyklicznie imprezom – Pochodzie 1-majowym, Święcie Twierdzy, Zlotom Motocyklowym, imprezom biegowym i rowerowym. Pod względem naukowym – obszar Parku dorobił się znacznego zasobu wiedzy historycznej dzięki organizacji konferencji historycznych, wydaniu monografii Twierdzy oraz mniejszych publikacji. Temat sztolni w ostatnich latach ożył dzięki odkryciu dawnej kopalni srebra u podnóża koszar fortecznych, która ma zostać w przyszłości udostępniona dla zwiedzających. 
Dziękujemy ówczesnym inicjatorom utworzenia Fortecznego Parku Kulturowego, kolejnym władzom gminy Stoszowice, Towarzystwu Srebrnogórskiemu, najlepszym w kraju znawcom architektury militarnej i zabytkowej z Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego, Towarzystwu Przyjaciół Fortyfikacji i wielu innym zaangażowanym w powstanie i rozwój Fortecznego Parku. Przez minione 15 lat udało się wiele zrobić. Nie sposób jest wymienić wszystkich osób i podmiotów, którym należy się duży ukłon za udane próby ratowania i wyeksponowania tego wyjątkowego na skalę europejską obiektu jaką jest Twierdza Srebrnogórska. Na pewno w tym gronie są byli włodarze Gminy Stoszowice Patryk Wild, Marek Janikowski, obecny wójt Gminy Stoszowice Paweł Gancarz, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, zawsze wspierający wiedzą merytoryczną członkowie Rady Konsultacyjnej przy FPK, pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu, w tym Delegatura w Wałbrzychu, Wydział Budownictwa Starostwa Powiatowego w Ząbkowicach Śl., pracownicy spółki Twierdza Srebrna Góra, Gminy Stoszowice zaangażowani w rozwój i zachowanie naszego dobra kulturowego oraz Sowiogórskie Towarzystwo Historyczno- Krajoznawcze.
Bardzo dziękujemy również wszystkim naszym turystom, którzy nas odwiedzają i od których miło słyszeć dobre opinie o zmianach, naszym przyjaciołom i wszystkim tym, którzy nas wspierają. 
Czegoo życzymy na kolejne 15 lat ? Żeby Forteczny Park Kulturowy był dumą regionu a nawet całej Polski, miejscem odwiedzanym, realizacji wszelkich pozytywnych działań twórczych, kulturowych i sportowych, przy równoległym dbaniu i zachowaniu naszego unikalnego dziedzictwa kulturowego. 

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia zdjęć :-)


Galeria - Zmiany na Twierdzy

Klauzula informacyjna
bulletin
Biuletyn Informacji Publicznej
bulletin
SIP Stoszowice
bulletin
Inkubator Przedsiębiorczoście Stoszowice
bulletin
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków
bulletin
Lokalny Program Rewitalizacji
bulletin
Przedsiębiorcy
bulletin
Droga Gminna Srebrna Góra
bulletin
Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
bulletin
Projekty Unijne
bulletin
Projekty finansowane z budżetu państwa
bulletin
Przebudowa drogi w Grodziszczu
bulletin
Sesje Rady Gminy Online
bulletin
Instrukcja ARGO
bulletin
Zbiórka selektywna - podział
bulletin
Projekty współfinansowane z budżetu województwa
bulletin
Informacje dotyczące wywozu i selekcji nieczystości stałych
bulletin
Usuwanie wyrobów zawierających azbest w Gminie Stoszowice
bulletin
DFR
bulletin
System informacji gminnej
bulletin
Poprzednia wersja strony
bulletin
ePUAP
bulletin
Biuletyn Informacyjny
Sowiogórskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze
Infanterie - Regiment von Alvensleben (No. 33) Srebrna Góra
Czytaj więcej
Do góry strony